top of page

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Każdy z nas jest inny, każdy inaczej reaguje na bodźce. U osób z syndromem Aspergera częto można zauważyć zaburzenia integracji sensorycznej.

Czym właściewie jest integracja sensoryczna?

Jest to umiejętność, która pozwala odczuwać, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, pochodzące z ruchu i grawitacji czy wreszcie węchowe i smakowe – dochodzące do mózgu za pośrednictwem naszych zmysłów. Dzięki temu możliwe jest zachowanie adekwatne do sytuacji.

Jak rozpoznać, że ktoś ma zaburzenia integracji sensorycznej?

Dzieci z syndromem Aspergera mogą wykazywać zaburzenia funkcjonowania jednego lub kilku zmysłów, które mogą dotyczyć zarówno zmysłu słuchu, wzroku, dotyku, smaku, węchu, jak i czucia proprioceptywnego. Konsekwencją takich zaburzeń jest nadmierne podwyższenie (nadwrażliwość) lub obniżenie (zbyt mała wrażliwość) reakcji zmysłowych. Pojawia się również zjawisko interferencji sensorycznej (tak zwany „biały szum”). Zaburzenia procesów sensorycznych skutkują natomiast kłopotami z prawidłowym przetwarzaniem docierających do mózgu sygnałów zmysłowych.

Aby pomóc dziecku zniwelować zaburzenia integracji sensorycznej ważne jest podjęcie terapii. Można ją przeprowadzić nawet w domu. Zachęcam do wspólnego ćwiczenia z dzieckiem, które pozwoli na odczucie na „własnej skórze” oddziaływania różnych bodźców, jak również wpłynie na pogłębienie relacji z dzieckiem. Poniżej podaję przykłady takich ćwiczeń.

Układ dotykowy:

  • „Dotykowe pudełko”: weź pudełko po butach lub poszewkę na poduszkę, umieść w środku różne przedmioty, po czym poproś dziecko, by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka

  • Malowanie dłońmi, stopami:farbę przeznaczoną do malowania palcami możesz zmieszać z innymi materiałami, np. kaszą, piaskiem, ryżem itp. Stwórzcie też własną „farbę” z kisielu, galaretki czy pianki do golenia

Układ przedsionkowy (odpowiedzialny m.in. za ruch i równowagę, napięcie mięśniowe, koordynację):

  • skakanie na piłce: wspólne zabawy na dużej nadmuchiwanej piłce, na której maluch będzie mógł usiąść i skakać

  • tor przeszkód: stwórzcie wspólnie tor przeszkód, taki który będzie wymagał od dziecka pełzania, skakania, wspinania, turlania, celowania itp.

Układ proprioceptywny (tzw. czucie głębokie, dostarcza wrażeń z mięśni i stawów):

  • siłowanie: usiądź na podłodze i powiedz dziecku „Spotkałeś na swojej drodze ogromny kamień, spróbuj go przepchnąć”

  • ciągnięcie: pozwól dziecku pchać wózek z zakupami czy spacerówki

To jest tylko parę przykładów, które zaczerpnąłem ze storny www.dziecisawazne.pl

Poniżej przedstawiam link to storny z ćwiczeniami wykorzystywanymi w terpaii dzieci z syndromem autyzmu.


Comments


Featued Posts 
Recent Posts 
INFORMACJE
bottom of page