STREFA RUCHOWA
Sfera ruchowa. Dzieci z syndromem Aspergera są niezgrabne i nieporadne pod względem fizycznym: stawiają sztywne, niezręczne kroki, nie mają osiągnięć w grach wymagających zdolności motorycznych, doświadczają problemów z ruchami precyzyjnymi, które mogą stać się przyczyną kłopotów z pisaniem, powodować zmniejszenie tempa rozwiązywania zadań szkolnych oraz wpływać na umiejętność rysowania.
Bardzo ważna jest kontrola jakości ruchu, ponieważ tylko ruch możliwie najbardziej zbliżony do prawidłowego będzie zapobiegał przykurczom i zniekształceniom w dalszym życiu. Każde ćwiczenie ma służyć celowi nadrzędnemu, czyli osiągnięciu jak najlepszej jakości ruchu. Dążyć do tego należy poprzez rozwijanie kontroli głowy, tułowia i miednicy oraz przez aktywne utrzymywanie środka ciężkości, bardzo często wykorzystuje się piłki, wałki, kliny. Taką metodą, która jest wykorzystywana w kształtowaniu sfery ruchowe dziecka jest Metoda Ruchu Rozwijającego - zabawy stworzone przez Weronikę Sherborne w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi.
Metodę Sherborne wykorzystuje się najczęściej w rehabilitacji dzieci z autyzmem, syndromem Aspergera oraz z zespołem Downa. Bazuje ona na naturalnych zabawach rodziców z małymi dziećmi.
Ćwiczenia prowadzone są w pozycjach niskich w parach: dziecko z partnerem np. instruktorem, rodzicem, rodzeństwem – początkowo w małych, następnie w większych grupach. Z bogatego zestawu ćwiczeń należy wybierać najpotrzebniejsze w danej sytuacji.
Ruch Rozwijający wyróżnia następujące grupy ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka:
Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała;
Ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu;
Ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą;
Ćwiczenia twórcze.
Przykłady ćwiczeń:
Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:leżenie na plecach, na brzuchu,ślizganie się w kółku na brzuchu, to samo – na plecach,
Wyczuwanie kolan siedząc:
podciąganie kolan do siadu skulonego,
pchanie kolan do siadu prostego (pokonując opór),
Wyczuwanie nóg (w ruchu).chodzenie, bieganie na sztywnych nogach,chodzenie, bieganie na miękkich gumowych nogach,
Wyczuwanie łokci.
dotykanie łokciami kolan,
dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie.
Wyczuwanie twarzy – siedzenie w parze lub w kole.
wytrzeszczanie oczu (duże oczy) i mrużenie oczu,
Wyczuwanie całego ciała.
leżenie na plecach,
turlanie się (mięśnie naprężone i rozluźnione),
zabawne miny.
Comments